Józef Korpak: Polityka – Region – Powiat | Strona oficjalna

Protest ws. strzelnicy w Radzionkowie

W tym sporze uważam, że to protestujący mieszkańcy mają rację i dlatego stoję po ich stronie.

Pomysł odnośnie zagospodarowania Szkały pojawił się już wiele lat temu. Zaplanowano stworzenie tras do biegów z terenowymi przeszkodami, tras do downhilla, parku linowego, utrzymanie istniejącego boiska i miejsca do grilla. W tej sprawie gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego i czeka na odpowiedź. Po co zatem kompleks strzelnic o powierzchni 2 ha, który ma wybudować prywatny inwestor na prywatny użytek.

Po pierwsze dlaczego Burmistrz podejmując decyzję o użyczeniu terenu z przeznaczeniem na strzelnicę sportową nie przeprowadził konsultacji z mieszkańcami, zwłaszcza że sprawa dotyczy zagospodarowania terenu o powierzchni 2,5 ha w newralgicznym miejscu a zagospodarowanie na strzelnicę sportową zdeterminuje to miejsce na kilkadziesiąt lat. Kto po tym okresie i na czyj koszt zmieni zagospodarowanie tego miejsca?
Po drugie strzelnica sportowa zajmie 2/3 obszaru niezalesionego na Szkale, w samym centrum tego miejsca i będzie to miało kluczowe znaczenie dla pozostałych funkcji, które być może w przyszłości będą tam lokowane tj. trasy biegowe, rowerowe, park linowy itd. O placu zabaw dla dzieci i o tężni solankowej możemy zapomnieć, bo przy strzelnicy nikt takich obiektów nie będzie realizował.

PISMO DO BURMISTRZA


Po trzecie Strzelnica, a w zasadzie kompleks strzelnic ( przynajmniej dwie strzelnice do tarcz i jedna strzelnica do rzutków) co przedstawia koncepcja z pewnością nie będzie obiektem cichym. Natężenie hałasu poznamy dopiero wtedy jak na kompleksie będzie pełne obłożenie
Po czwarte jeżeli Burmistrz p. Gabriel Tobor twierdzi, że jeszcze nic nie zostało przesądzone to może najwyższy czas wycofać się z tej błędnej decyzji zanim inwestor rozpocznie prace budowlane, w przeciwnym razie gmina będzie zmuszona zwrócić inwestorowi poniesione nakłady.
Po piąte dlaczego w Radzionkowie strategiczne decyzje o kierunkach rozwoju gminy podejmuje jedna osoba? Wydawałoby się logiczne, że taka decyzja powinna być podejmowana uchwałą Rady Miasta, wówczas mieszkańcy mogliby przynajmniej uczestniczyć w sesji Rady Miasta w danym temacie.


Józef Korpak