Józef Korpak: Polityka – Region – Powiat | Strona oficjalna

Jest nadzieja

Wielokrotnie i w różnych okolicznościach słyszymy, że człowiek współczesny bardzo potrzebuje nadziei. Słyszymy w mediach, w pracy, w towarzystwie, że w życiu wszystkim potrzebna jest nadzieja na lepsze jutro. Jedni opierają swoją nadzieję na szczęśliwym losie i z uporem regularnie wypisują kupony „Lotto” licząc, że może tym razem los będzie łaskawy a wygrane pieniądze rozwiążąwszystkie problemy ich codzienności. Inni pokładają nadzieję w nowym rządzie i w premierze Donaldzie Tusku, że być może tym razem zostaną spełnione jakieś przedwyborcze obietnice. Co prawda w minionej kampanii wyborczej nie złożono ich zbyt wiele, ale zawsze jakaś by się znalazła.Może ta: „będziemy tworzyć więcej miejsc pracy dla młodych, aby nie musieli oni wyjeżdżać za chlebem za granicę”. Jeszcze inni utracili już wszelką nadzieję i nie wierzą już nikomu. Bardzo często są to ludzie tak rozczarowani współczesnym światem, że nie wierzą ani w Boga, ani w diabła, ani w PO ani w PiS ani w Ruch Palikota. Nie wierzą w kogokolwiek i w cokolwiek. Dla nich być może nadzieja jest jedynie „matką głupich”. Jak pomóc zatem tym wszystkim skołowanym współczesnym światem osobom?

W tym miejscu może przytoczę następujący przykład. Nie tak dawno temu uczestniczyłem w spotkaniu doradcy zawodowego z młodzieżą. Tematem spotkania były sprawy aktywizacji zawodoweji poruszania się na rynku pracy. Doradca zawodowy stanął na środku sali gimnastycznej (tam właśnie w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych odbywało się spotkanie) i trzymając w rękach piłkę do koszykówki powiedział, że znalezienie pracy w dzisiejszych czasach to tak jak celny rzut dokosza z tego miejsca. Co miało znaczyć, że nie jest to takie proste. Zadał młodzieży pytanie: Komu zatem ta sztuka może się udać? Padło wiele odpowiedzi. Doradca stwierdził jednak, że uda sięto tyko temu kto weźmie piłkę do ręki i wykona rzut. Wszyscy zdziwili się, że tak brzmi prawidłowaodpowiedź. Oczywiście trudno oczekiwać, że ktoś wykonujący rzut ze środka sali gimnastycznej trafido kosza za pierwszym razem. Nie mniej doradca stwierdził, że każdy kto poćwiczy i wykona określoną ilość rzutów na pewno do kosza trafi. Przykład ten pokazuje, że rzeczy które początkowowydają się prawie niemożliwe lub bardzo trudne po przemyśleniu i wykonaniu określonej pracy są wzasięgu naszej ręki. Potrzeba zatem woli i przekonania, że damy radę, że możemy pokonać wszelkieprzeciwności losu i wreszcie, że wielu umiejętności możemy się po prostu nauczyć, jeśli tylkobędziemy tego chcieli. To jest właśnie siła nadziei. „Nadzieja jest zatem czymś więcej niż powierzchownym optymizmem, który pojawia się czasem, gdy nie chcemy przyznać się, że otacza nasciemność. Jest ona raczej realistyczną i pozytywną wizją tych, którzy zobaczyli ciemność w całej pełni,po czym odkryli w jej sercu światło.” Dostrzegać w ciemności światło, w świecie zła okruchy dobra, w przegranej zalążek przyszłego zwycięstwa – to wymaga wyobraźni, to wymaga wysiłku, to zarazem jest sensem nadziei, która nigdy nie zawodzi.

Okres Adwentu a przede wszystkim Boże Narodzenie, przypominają nam, że sensem chrześcijańskiej nadziei jest wierne oczekiwanie, gotowość do działania i radosne otwarcie naspotkanie z Panem. Takiej nadziei, radości rodzinnego ciepła oraz wszelkiego dobra życzę wszystkim czytelnikom  i mieszkańcom Radzionkowa oraz powiatu na koniec 2011 i cały 2012 rok.

Józef Korpak

Grudzień 2011 r.

Tagged on:

Dodaj komentarz